Felmerült a gondolat: Kalifornia kiválna az USA-ból

2025. január 08. 09:54

A legliberálisabb amerikai entitás rosszat vár a Trump-ciklustól.

2025. január 08. 09:54

Az állami függetlenedés nem tabukérdés a 21. században: 2011-ben Dél-Szudán szakadt el, 2020-ban az Egyesült Királyság lépett ki az EU-ból, és billeg a skótok távozása az Egyesült Királyságból, a katalánoké Spanyolországból, és így tovább.

Az Egyesült Államokban

két nagy szövetségi államban van élő hagyománya a függetlenségnek: Texasban és Kaliforniában. 

A texasi republikánusok politikai programjában máig ott szerepel ennek lehetősége, míg a kaliforniaiak egyharmada támogatta 2017-ben (vagyis Donald Trump első elnökségének első évében) az USA-tól való elszakadást egy Reuters/Ipsos felmérés szerint.

A függetlenedés megvalósítása nem lehetetlen, de rögös jogi út lenne Kalifornia számára: a polgárháború lezárását követően az amerikai Legfelsőbb Bíróság 1869-ben hozott határozatában megerősítette a szövetségi államok unióját, és megnehezítette az abból való kiválást. 

Hogy ez mégis megtörténhessen, módosítani kellene a kaliforniai alkotmányt, 

ennek kezdeményezésére pedig a 39 milliós entitásban mintegy 900 ezer aláírást kellene összegyűjteni.

Miért a Trump-Kalifornia feszültség?

Donald Trump első ciklusában is a nagy politikai ellenpólusa a legnagyobb liberális szövetségi állam volt. Hollywood és a Szilícium-völgy, valamint az olyan vállalatóriások otthona, mint a General Electric vagy a DuPont, nehezen regulázható közeg, a novemberi elnökválasztáson itt kapott arányaiban a legkevesebb voksot a republikánus elnökjelölt: csupán 40 százalékos támogatottsága van. 

A demokratapárti vezetésű állam tart a Project 2025 nevű tervezetben felsejlő átmeneti elnöki intézkedésektől, már Trump megválasztását követően 

Gavin Newsom kormányzó jelezte: Kalifornia meg fogja védeni „értékeit és alapvető jogait”. 

De melyek ezek? 

Trump várhatóan nagy lyukat akar ütni a progresszió bástyáján: azt tervezi, hogy korlátozza az abortuszhoz való hozzáférést, félresöpri a károsanyag-kibocsátási korlátozásokat és az elektromos autókra való átállást, szigorítja a határvédelmet és elkezdi az illegális migránsok kitoloncolását, beavatkozik a transzneműek számára adott jogok kiterjesztésébe és leállítja a kiskorúak számára is biztosított nemváltó műtéteket. Ezek a tervek mind ellentétesek a kaliforniai joggyakorlattal, és várhatóan 

nagy ellenállást fognak kiváltani, ha Trump január 20-i beiktatását követően valóban ezen ígéretek beváltására törekszik majd.

Életképes állam lenne-e Kalifornia?

Igen. Az Egyesült Államok legnépesebb állama, a Golden State egyúttal a legvagyonosabb állam is:

3900 milliárd dolláros vagyona az amerikai GDP 17 százalékát teszi ki.

A kaliforniaiak 72 milliárd dollárral többet fizetnek be az amerikai költségvetésbe, mint amennyit kapnak a szövetségi kormányzattól, vagyis nettó befizetők, a növekedési ráta pedig évek óta 6 százalék körül mozog.

Kalifornia független államként a világ ötödik legnagyobb gazdasága lenne: 

az Egyesült Államok, Kína, Németország és Japán előzné csak meg, így maga mögé utasítaná Indiát, az Egyesült Királyságot, Franciaországot és Olaszországot is.

Ezt is ajánljuk a témában

--

Nyitókép: Gavin Newsom kaliforniai kormányzó a biztonsági kerítésnél San Diego közelében sajtótájékoztatót tart 2024. december 5-én  /  fotó: Ariana Drehsler / AFP

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2025. január 08. 14:56
Eddig még senkinek sem sikerült kiválnia az USA-ból.
Oldalkosár
2025. január 08. 14:38
A rendezett leválás éveket venne igénybe. Legalább annyi ideig tartana, mint Trump második hivatali ciklusa. Aztán egy demokrata győzelem esetén lépnének gyorsan vissza.
Roadkill
2025. január 08. 14:08
csatlakozhatnának észak-koreához
Reszelő Aladár
2025. január 08. 12:48
Azt ne feledjük, hogy a földrajz adottságai tették azzá, ami. Vagy céges értelmben nézhetjük úgy is, hogy ott mutatják ki a profitot. A kereskedelem az ő kikötőiken keresztül zajlik, emellett ide telepedett a szórakoztatóipar és az informatika. Az ő piacuk pedig nem Kalifornia maga, hanem a széles világ. A nagyobb gond, hogy ők egy konzervatív világra úgy reagálnak, hogy még több gyereket herélnek ki (akit még nem abortáltak idejekorán), még több illegális migránst visznek be és még lazábbra veszik a drogok elleni küzdelmet. Aztán akinek ez nem tetszil és elköltözik, az úgyanúgy megszavazná ugyanazokat, akik elől elment.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!